Quick Links

Quick Links

St John Fisher Catholic Primary

St John Fisher Catholic Primary

Governors

The Governors of St John Fisher School are proud to welcome you to our school website. We work with the Head and the wider community to raise standards and also to ensure the well-being of every pupil/person in our school. We are a committed, friendly group of people; some of us are parents of present and past pupils of St John Fisher School, all are very keen to achieve the highest standards within the school.

School Governors have a wide range of responsibilities. We help to raise the standards of pupil achievement by setting annual targets, and plan the school’s future direction. Governors have responsibility for monitoring the school’s budget. Governors are also accountable for the performance of the school to parents and the wider community.

As a Catholic school, the Governors also have a duty to preserve and develop the catholic nature of the school. 

The full governing body meets five times a year. Certain key tasks provide the focus for our discussions and as a minimum each meeting focuses on a core topic as follows:

       Analysis of results

       Setting targets for the year

       Approving the School Development Plan

       Approving the Annual Budget

       Reviewing the school policies

 

The main governing body is supported by committees which meet once or twice a term as indicated by the Governing Body Schedule of Business:

1.   Resources committee – concerned with finance and premises.

2.   Teaching and Learning committee – concerned with the school curriculum and with standards of performance.

3.   Pay and Personnel committee - concerned with HR and staffing. 

Some committees meet less frequently or only as a need arises. These include Admissions, pupil Discipline, Staff Grievance and Appeals committees. 

All the Governors try to attend school functions and also make formal and informal visits during the school day. Each year, we hold an information evening for parents and conduct questionnaires to help us with our planning.

We can be contacted via the school office or at governors@sjfisher.herts.sch.uk

Name

Governor Type

Term From

Term To

Business Interests

Committees and Links

Attendance 2020/2021

Dr Chris Baker

Foundation Governor 

27 Sept 2017

26 Sept 2022

Parent

Chair

Admissions Committee

Resources Committee

Maths, Computer Science

Humanities

5/5 meetings

Mr Keith Brown

Foundation Governor

20 May 2018

19 May 2022

Teacher at St Columba's College

Admissions Committee

Pay & Personnel

Safeguarding

Music

4/5 meetings

Mr John Conlon

Clerk

 

 

Employed by Herts for Learning

n/a

4/4 FGB meetings

Mr Thomas Coyne

Parent Governor

01 Sept 2019

31 Aug 2023

Parent

Resources Committee

Pay & Personnel

Pupil Premium

Wellbeing

4/5 FGB meetings

Mrs Mary Dunn

Staff Governor

01 Sept 2019 

31 Aug 2023

Teacher

 

5/5 FGB meetings

Mr Patrick Mahoney

Parent Governor

01 Sept 2019

31 Aug 2023

Parent

Admissions Committee

English/Literacy

Science

Wellbeing

4/5 FGB meetings

Mrs Rosemary Miles

Staff (support) Governor

03 Dec 2019

02 Dec 2023

School Business Manager

Resources Committee

Admissions Committee

5/5 FGB meetings

Fr Michael O'Boy

Foundation Governor

03 Dec 2019

02 Dec 2023

Parish Priest

RE, SRE

 

5/5 FGB meetings

 

Ms Patricia O'Donnell

 Headteacher

 13 Jul 2019

13 Jul 2023

Headteacher

Admissions

Resources Committee

Pay & Personnel

Teaching & Learning

5/5 FGB meetings

Mrs Karen Vontzalidis

Associate Member

13 Jul 2019

13 Jul 2023

Deputy Headteacher

Teaching & Learning

5/5 FGB meetings

 

 

 

Mr Mark Woodyatt

Local Authority Governor

27 Sept 2017

26 Sept 2022

None

Vice Chair

DPO

Pay & Personnel Committee

Resources Committee

Sport

Wellbeing

Governors' Fund

H&S Inspection

3/5 FGB meetings

 

Name Governor Type Term From Term To Business Interests Committees and Links Attendance 2018/2020
Retired            
Mrs Rachael Botley Associate Member 16 Sept 2019 28 Feb 2020      
Mrs Aileen Hartnett Foundation Governor 20 Jan 2016 19 Jan 2020      
Mrs Rocquel Nevers-Wright Associate Member 01 Sept 2019 29 Sept 2020      
Sister Anita O'Leary Foundation Governor 31 Aug 2019 31 Jan 2020